Unai Emery: “Neymar u largua nga Barça sepse duhej të punonte për Messin”

15 Maj, 2018 208 Pa Komente

Unai Emery , traineri i PSG , zbuloi në një intervistë për The Tactical Room arsyeja pse Neymar vendosi të largohet nga FC Barcelona për të shkuar në Ligue 1 . “Një nga arsyet pse Neymar largohet nga Barça është sepse loja është tërësisht e drejtuar drejt Messit dhe Neymar është i detyruar të punojë për të”, tha trajneri i cili kohët e fundit njoftoi largimin e tij nga kampionati francez.

“Një ditë, Jorge Valdano më tha :” Në Barça, lider është Messi ; në Madrid, është Florentino Pérez ; dhe në Atlético de Madrid, është Simeone . ‘ Një lojtar, një president dhe një trajner. Çdo herë, një profil tjetër udhëheqës. E di kur unë jam personi kryesor në një grup dhe kur nuk jam. Është një proces që çdo trajner duhet të jetojë dhe të përvetësohet, është diçka që mësohet me kohë dhe përvojë. Në çdo klub duhet të dini se çfarë roli luani dhe çfarë roli ju caktoni pjesës tjetër të grupit. Mendimi im është se në PSG udhëheqësi quhet Neymar . Ose më saktësisht, udhëheqësi do të thirret Neymar sepse ai po bëhet një. Neymar erdhi në PSG për të qenë lider, për të jetuar procesin e nevojshëm për t’u bërë numri 1 në botë. Në Manchester City, lideri është Pep . Në PSG, udhëheqësi duhet të jetë Neymar, “tha ai.