Roger Federer do të luaj për triumfin e katërt në Florida.

21 Mars, 2018 374 Pa Komente

Pasi Roger Federer dhe Juan Martin Del Potro luajtën një finale emocionuese BNP Paribas Open në Indian Wells, kundërveprimi i Masters 1000 vazhdon ndërsa turneu ATP kryesohet nga del Porto për Miami Open.

Argjentinasi Del Porto kapi titullin e tij Masters 1000 në shkretëtirën Kaliforniane me një fitore të trefishtë në botë No 1, për ti dhënë Federer humbjen e tij të parë të sezonit.

Federer do të jetë konkurenti numer 1 në Miami pasi ai mbron titullin që fitoi vitin e kaluar, por turneu merr një ngjyrë intriguese pas përfundimit dramatik të Indian Wells, i cili pa Del Potro të fitonte kundër kampionit ne fuqi 20 herë të Grand Slam.

Në mungesat e vazhdueshme të Rafael Nadal dhe Andy Murray përmes lëndimit dhe kërkimit të formës së Novak Djokovic pas një dëmtimi të gjatë të bërrylit, finalistët e Indian Wells pritet të luajnë në Crandon Park, Florida.

Federer do të hapë fushatën e tij të shtunën në raundin e dytë kundër një kualifikimi përpara një takimi të mundshëm të raundit të tretë kundër spanjollit veteran Fernando Verdasco.

Del Potro, përsëri brenda top 10 në botë, do të takohet ose Yuichi Sugita ose Robin Haase në ndeshjen e tij të hapjes me një përplasje të tretë intriguese kundër Kei Nishikori që është në pritje dhe Novak Djokovic gjithashtu në të njëjtin tremujor.

Dy yjet e NextGen Stefanos Tsitsipas dhe Daniil Medvedev do të përballen kundër njëri-tjetrit në një ndeshje që është e sigurtë që do të emocinojë publikun.