strakosha-1

Pagat e gjithë portierëve në Serie A, Donnarumma i pari Strakosha e Berisha në mesin e të ‘varfërve’

12 Janar, 2018 85 Pa Komente

Milani e ka bërë yllin e tyre portierin më të paguar në vit, duke i dhënë gjashtë milionë euro pagë vjetore.

 Por jo vetëm kjo, pasi ‘Rossonerët’ transferuan edhe vëllanë e madh të Donnarummas, Antonion i cili do të fitojë një milionë euro pagë vjetore.nintchdbpict000303066157

 Ne vendin e dytë për pagën më të lartë mbetet Gigi Buffon me 4,5 milionë euro pagë vjetore.

Juventus goalkeeper Gianluigi Buffon celebrates at the end of the Champions League Group D soccer match between Borussia Moenchengladbach and Juventus Turin in Moenchengladbach, western Germany, Tuesday, Nov. 3, 2015. (AP Photo/Martin Meissner)

 

Numri dy i Juventusit, polaku Wojciech Szczesny është portieri i tretë më i paguar në Serie A me 3,5 milionë euro pagë vjetore.

Wojciech-Szczesny-Juventus-Arsenal-651134

 

 Samir Handanovicin eshte ne vendin e katërt me 3.2 milion euro page vjetore.

Inter Milan goalkeeper Samir Handanovic celebrates after Mauro Icardi scored his side's second goal during the Serie A soccer match between Inter Milan and Torino at the Milan San Siro stadium, Wednesday, Oct. 26, 2016. (ANSA/AP Photo/Luca Bruno) [CopyrightNotice: Copyright 2016 The Associated Press. All rights reserved.]

 

Pepe Reina i Napolit zë vendin e pestë dy milionë euro pagë në vit, ndërsa nga 1,5 milionë në vit marrin Alisson Becker te Roma dhe Salvatore Sirigu te Torino.

reina.napoli.urla.furia.2016.17.538x358

 

Pagë të lartë te Roma ka edhe portieri rezervë polaku Lukas Skorupski që fiton 800 mijë euro në vit.

Ndër pagat më të ulëta në Serie A tek portierët i kanë edhe dy yjet shqiptarë, Etrit Berisha dhe Thomas Strakosha.

Prishtinasi paguhet 700 mijë euro në sezon te Atalanta që pas transferimit nga Lazio një vit më parë.

BERISHA-ATALANTA

 

Ndërkohë Strakosha merr 100 mijë euro më pak, por çuditërisht Marcheti i Lazios që është zëvendës i Strakoshës paguhet 1,4 milionë euro në vit.

strakosha-1

 

Luaj online ne