Juventusi i blinduar: 0 gola të pranuara në sera A në 2018

12 Mars, 2018 205 Pa Komente

Tridhjetë dhjetor 2017. Kjo është një datë për t’u rrethuar me të kuqe sepse është edhe dita e fundit që Juventusi ka pësuar një gol në sera A. Në Bentegodi, Martin Caceres realizoi rrjetën e barazimit momental të Hellas Verona, pastaj rezultati ndryshoi sepse Juventusi fitoi 3-1.

Ndërkohë, Caceres ka ndryshuar edhe skuadër, por që atëherë Juventusi nuk ka pësuar më. Të paktën në kampionat. Tetë ndeshje në të cilat bardhezinjtë kanë ulur qepen duke u bërë mbrojtja më e mirë e Serie A.
Një pre e jashtëzakonshme, edhe nëse në Evropë ka nga ata që po bëjnë më mirë. Mbrojtja më e mirë e Evropës është ajo e Atletico Madrid: 12 gola të pranuara. Një tjetër për Barcelonën dhe Zenit St. Petersburg, i cili, megjithatë, ka luajtur shumë më pak gara: 22.