Joshua: Parker një ‘kërcënim i trefishtë’

21 Mars, 2018 688 Pa Komente

Anthony Joshua ka paralajmëruar se ai po e merr Joseph Parker “shumë seriozisht”, pavarësisht bisedimeve per tu ndeshur me Deontay Wilder.

Treshja e peshave të rënda janë aktualisht pa asnjë humbje dhe mbajnë versione të ndryshme të titujve botëror- Joshua dhe Parker do të unifikojnë titujt e tyre WBA, IBF dhe WBO-në e artë në datën 3 mars.

“Njerëzit po flasin për Wilder, unë jo, nuk është fokusi im”, tha Joshua për Sky Sports.

“Njerëzit nuk duhet të harrojnë kurrë Jozef Parkerin – ai është kampion i botës, i pamposhtur, dhe ai ka atë gjak të Kiviit, një kërcënim i trefishtë.

“Parker – po ju mbikëqyr, unë po e marr këtë ndeshje shumë seriozisht dhe unë jam i përqendruar në detyrën që kam përpara, jam një konkurrent serioz”.

Ambicia e Joshua për t’u bërë kampioni i padiskutueshëm i botës për peshat e rënda, duke fituar edhe rripin e Wilder WBC, mund të jetë i rrezikuar nga Parker, kampioni i WBO, i cili lufton për të njëjtin qëllim.

“Unë jam i ri, i shpejtë, i fortë, lëvizja ime është e mirë, kam një ekip të mrekullueshëm prapa meje dhe kam dy kombet e mia prapa meje”, tha Parker i Zelandës së Re, i cili ka trashëgimi Samoane.

Parker ishte gjithashtu i shpejtë për të hedhur poshtë nocionin e luftimit të Wilder në të ardhmen, dhe tha se ai mund të jetë i shoqëruar në Cardiff nga Tyson Fury, i cili nuk ka luftuar në dy vjet e gjysmë që prej fitimit të titullit botëror së peshave të rënd.

“Jo, ne ende nuk kemi planifikuar asgjë,” tha Parker. “Të gjithë sytë tanë janë të përqendruar te Anthony Joshua, të gjithë këta boxier të tjerë mund të na flasin pas kësaj lufte”.