Bayern Munich vs Real Madrid: Përmbledhje dhe Parshikim.

24 Prill, 2018 552 Pa Komente

Rivaliteti më i madh i futbollit në Evropë merr një formë të re kur Bayern Munich dhe Real Madrid përballen në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Ndeshja e parë e gjysmëfinales do të luhet në Allianz Arena në Mynih të mërkurën, 15 prill 2018.

Kjo është bërë një ndeshje rutinore në Ligën e Kampionëve në sezonet e fundit me Bayernin dhe Realin, që janë takuar në raundin e ndeshjeve të drejtëpërdrejta të garës për herë të 9 që nga viti 2000. Spanjollët kryesojnë në garën kokë më kokë me 5 fitore në 3 nga 8  e mëparshme me dy raundet.

Gjithashtu, Bayern mundi Realin në gjysmëfinale të edicionit 2011/12 përpara se të fitonte titullin duke mundur rivalët vendas Borussia Dortmund.

Interesante është se Bayern Munchen u eliminuan nga gara në katër sezonet e fundit nga një ekip spanjoll.

Bayern Munich vs Real Madrid: Në garë të barabartë

E mërkura shënon takimin e 25-të evropian midis të dy palëve dhe ka pak për t’u ndarë, pasi ata ndajnë 11 fitore dhe 2 barazime në secilin nga ato takime.

Bavarezët kanë një rekord të shkëlqyer në shtëpi kundër Realit pasi kanë fituar në 9 nga 12 takimet në Mynih; barazuar 1 dhe humbi 2. Megjithatë, këto 2 humbje ndodhën në betejat më të fundit.

Gjashtë – është numri i rasteve që ata janë përballur në gjysmëfinale të një konkursi UEFA, por Bayern e kryeson atë kokë më kokë me 4 fitore kundrejt Realit me 2.

Të dy ekipet shënuan në 7 nga 9 takimet e tyre të fundit në Allianz Arena

Bayern Munich vs Real Madrid: Parashikimi

Reali ka hasur gjithmonë vështirësi në Mynih dhe Bayern është i favorizuar për ta fituar ndeshjen e parë të ketij raundi.

Megjithatë, kjo nuk do të jetë një ndeshje e lehtë përpara pasi lojtarët e Zidane e provuan fuqinë e tyre në udhëtime të mëparshme kohët e fundit. Fitimi 2-1 në Paris dhe fitorja 3-0 në Juve mund të rrisin besimin e tyre në Mynih. Pasi që të dy ekipet kanë disa lojtarë fitues të ndeshjeve të rëndësishme, unë nuk preferoj bast për rezultatin me kohë të plotë të kësaj ndeshjeje.

Opsioni i sigurt për mua është padyshim që të dy ekipet të shënojnë pasi sulmuesit e të dy ekipeve janë në formën e dëshiruar si Lewandowski dhe Ronaldo. Duke marrë parasysh, ka pasur vetëm 1 barazim në 22 takimet e tyre të fundit në të gjithë kompeticionet, basti më i mirë është kombinimi i të dy skuadrave për të shënuar dhe ndeshja nuk do të dalë barazim.

Bayern Munich vs Real Madrid: Këshillë për Bastet

Te dyja ekipet shënojnë (koef. 1.50)

Shënohen më shumë se 3 gola gjithë ndeshjen (Koef. 1.55)

Bayern Munich vs Real Madrid: Lajmet rreth lojtarëve dhe Formacionet e Mundshme

Lajmet e ekipit të Bayern Munich

Manuel Neuer është ende jashtë i dëmtuar dhe atij i  është bashkuar Arturo Vidal dhe Kingsley Coman.

Bayern Munich parashikimi i formacionit (4-3-3)

Ulreich – Alaba, Hummels, Boateng, Kimmich – Martinez, Thiago, James, – Ribery, Muller, Lewandowski.

Lajmet e ekipit të Real Madridit

Nacho është lojtari i vetëm që mungon nga skuadra e Real Madridit përmes lëndimit.

Real Madridit parashikimi i formacionit (4-3-3)

Navas – Marcelo, Varane, Ramos, Carvajal – Casemiro, Modric, Kroos – Isco, Benzema, Ronaldo.