AS: Iniesta do transferohet në Kinë

16 Prill, 2018 191 Pa Komente

Mesfushori i Barcelonës, Iniesta, pritet të konfirmojë largimin e tij nga Kamp Nou, pas përfundimit të Kupës së Mbretit të kësaj fundjave, sipas AS.

Përfaqësuesit e Iniesta janë të zënë duke mbyllur lëvizjen e tij në fund të sezonit në Kinë. Bosi i klubit është i vetëdijshëm për planet e mesfushorit, siç janë edhe kolegët e tij të parë të ekipit, me 33-vjeçarin të vendosur të presë deri pas përfundimit të Copa del Rey – që i sheh të shtunën bartësit me Sevillën – për të njoftuar largimin e tij.

Me stafin e Iniesta duke cituar klauzolat e konfidencialitetit, mbetet i panjohur se cila ekip do të marrë Spanjollin ndërkombëtar në Super League kineze. Deri në katër klube morën oferta financiare të rëndësishme për fituesin e Kupës së Botës, i cili pritet të nënshkruajë një kontratë trevjeçare.

Kalimi mendohet të përfshijë një marrëveshje për ekipin e tij të menaxhimit për të organizuar një seri kampesh futbolli të fëmijëve, duke avancuar si prezencën globale të punëdhënësve të tij dhe atë të vetën. Si pjesë e paketës së vënë së bashku për të joshur Iniesta në kombin aziatik, gjithashtu kuptoi se klubi i tij i ardhshëm do të fitojë të drejtat e shpërndarjes së markës së tij të verërave, Bodega Iniesta.