Arsenal vs Atletico Madrid: Përmbledhje Dhe Parshikim.

26 Prill, 2018 613 Pa Komente

Arsenal dhe Atletico Madrid ndeshen për herë të parë në një kompeticion Uefa dhe te dyja kërkojnë fitimin e trofeut prestigjoz.

Arsenali po tregohet më i motivuar se kurr për të fituar këtë trofe pasi është e vetmja menyrë që ata të luajn vitin e ardhshëm në Champions League.

Nderkohë, për Atletico-n presioni është më i ulet pasi ata e kanë siguruar pjesëmarrjen në Chaampions League për vitin e ardhshëm duke mbajtur një vend në top 4-shen e La liga-s.

Arsenali vuajti pak raundin e kaluar në ndeshjen e dyte kundër CSKA Moscow ku ekipi Rus kaloi në epërsi 2-0 në pjesën e parë duke vendosur Arsenalin në një pozicion të keq. Pjesa e dyte tregoi një Arsenal tjetër ku ata e ngushtuan rezultatin në 2-2 për një shumë finale prej 6-3 kundër Rusve.

Atletico u tregua solid kundër Sporting CP duke fituar ndeshjen e parë 2-0 dhe të dytën e humbi 0-1 por kjo gjë nuk e pengoi të kualifikohej në raundin pasues.

Arsenal vs Atletico Madrid: Në garë të barabartë

Të enjten shënojnë takimin e parë në kompeticionet Uefa midis Arsenalit dhe Atletico Madrid.

Takimi i vetëm mes të dy palëve është një miqësore në Emirates në 2009 fitoi nga ku ekipi i Wenger fitoi me një diferencë 2-1.

Arsenal vs Atletico Madrid: Parashikimi

Arsenali është gjithmone një e ekip i fortë në shtepi dhe nuk ka falur shumë pikë në Emirates këtë sezon. Mungesa e Mesut Ozil dhe Jack Wileshare ndoshta do të rezultojnë në një performancë të dobët të ekipit.

Ndërkoh edhe Atletico ka pasur një sezon të vështirë krahasuar me preformancat në vitet e kaluara në Champions League dhe mbrojtja e saje e “pa thyeshme” ka rezultuar jo e tille këtë sezon duke pësuar shumë gola sidomos nga ekipet e fundit të tabelës së La Liga.

Prandaj, shoh një fitore të Arsenalit këtu, por pres që të dy ekipet të shenojne.

Arsenal vs Atletico Madrid: Këshillë për Bastet

Te dyja ekipet do te shenojne (G-G, Koef. 1.80)

Fiton Arsenali (1, Koef 2.60)

Arsenal vs Atletico Madrid: Lajmet rreth lojtarëve dhe Formacionet e Mundshme

Lajmet e ekipit të Arsenalit

Pierre-Emerick Aubameyang nuk ka të drejtë të luajë për Arsenalin në garat UEFA këtë sezon duke luajtur tashmë për Dortmund në Ligën e Kampionëve.

Elneny, Santi Cazorla dhe Henrikh Mkhitaryan jane lojtaret e konfirmuar që do të mungojnë për ndeshjen e sotme.

Ndërsa Wenger mbetet pozitiv në raportet e fitnesit të Mesut Ozil dhe Jack Wilshere, ngelet për tu parë nëse ata do të luajn.

Arsenal, formcioni i parashikuar (4-2-3-1)

Cech – Monreal, Koscielny, Mustafi, Bellerin – Xhaka, Ramsey – Ozil, Wilshere, Welbeck – Lacazette.

Lajmet e ekipit të Atletico Madrid

Dëmtimi i Diego Costa është penalizimi më i madhe i Atleticos.

GJithashtu mund te mungojne Felipe Luis dhe Juanfran.

Atletico Madrid, formcioni i parashikuar (4-4-2)

Oblak – Vrsaljko, Savic, Godin, Hernandez – Koke, Partey, Niguez, Correa – Gameiro, Griezmann.